lista najczęściej zadawanych pytań
Czy muszę posiadać umiejętności żeglarskie?
Nie, nie musisz. Nie musisz nawet umieć pływać, choć żeby w pełni korzystać z uroków rejsu (kąpiele w zatokach) lepiej jest jeśli potrafisz. Wszystkim zajmie się doświadczony skipper.
Czy muszę coś robić na jachcie?
Tak, będziesz. Każdy uczestnik naszych rejsów bierze czynny udział w prowadzeniu rejsu i życiu na jachcie. Już pierwszego dnie skipper przeprowadzi wstępne szkolenie żeglarskie.
Czy na jachcie jest bezpiecznie?
Tak, jest bezpiecznie. Jachty są w pełni wyposażone w niezbędne środki bezpieczeństwa i ratunkowe. Skipper jest przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa na wodzie. W pierwszym dniu rejsu każdy uczestnik przechodzi szkolenie z bezpieczeństwa. Główna maksyma naszych rejsów to „safety first” (bezpieczeństwo ponad wszystko).
Czy będę mieć chorobę morską?
Nie jest wykluczone, że tak. Choć staramy się pływać w spokojnych i stabilnych warunkach pogodowych, może się zdarzyć, że doznasz choroby morskiej. Nie mniej jednak choroba taka zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka godzin i są sposoby na radzenie sobie z nią. Zadbamy o Ciebie tak, że nawet nie zauważysz kiedy minie. Choroba morska nie występuje w rejsach na mazurach.
Kto może brać udział w rejsie?
Każdy. Żeglarstwo może uprawiać każdy. Zależnie od własnych preferencji należy wybrać rodzaj rejsu.
Jakie są rodzaje rejsów?
Rejsy dzielimy na turystyczne i stażowe. Turystyczne to takie, w których robimy krótkie odcinki 3-4h, a większość czasu spędzamy na zwiedzaniu i relaksie – są absolutnie dla każdego. Na rejsach stażowych skupiamy się na tym aby jak najwięcej czasu poświęcić na żeglowanie a mniej na zwiedzanie. Tu zdarza się również pływanie w nocy. Te rejsy są już dla nieco bardziej doświadczonych żeglarzy.
W każdym naszym rejsie jest wyraźnie zaznaczone czy jest to rejs turystyczny czy stażowy.
Co będzie gdy popsują się warunki atmosferyczne?
Warunki pogodowe w trakcie rejsu są sprawdzane na bieżąco. Kiedy prognoza mówi o nadchodzącym pogorszeniu pogody, wtedy spędzamy czas w tawernie 🙂
Co ze sobą zabrać i w co się spakować?
Pakujemy się w miękkie, sportowe torby, ponieważ na jachcie nie ma miejsca aby upychać walizki.
Co zabieramy:
- dokument tożsamości,
- telefon, ładowarka,
- kurtka przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa,
- okulary przeciwsłoneczne,
- krem z filtrem,
- nakrycie głowy na słoneczne dni,
- kąpielówki / strój kąpielowy,
- klapki,
- buty do wody,
- buty sportowe, na miękkiej podeszwie,
- rękawiczki żeglarskie lub rowerowe,
- odpowiednie ubranie (t-shirty, bluzy, spodnie)
- prześcieradło, śpiwór/koc, poduszka (tylko na Mazury)
Kto gotuje na rejsie?
Załoga. Wszyscy biorą czynny udział w życiu na jachcie. Już na samym początku rejsu jest ustalany podział obowiązków.
Czy trasa jest z góry ustalona?
Tak i nie. W opisie rejsu jest podana trasa, jednak jest to wstępne założenie. Ostatecznie o przebiegu trasy decyduje załoga w porozumienie ze skipperem, uwzględniają aktualne warunki pogodowe.
Jak zarezerwować miejsce na rejs?
W opisie każdego rejsu na końcu strony jest przycisk „rezerwuj”. Po kliknięciu w niego w nowym oknie otworzy się formularz zgłoszenia na rejs. Po wypełnieniu i wysłaniu formularza otrzymasz e-mailem umowę, którą należy podpisać i e-mailem odesłać skan.
Kiedy i jak należy zapłacić?
Po potwierdzeniu miejsca na rejsie należy w ciągu 7 dni zapłacić zaliczkę przelewem na konto: 60 1020 4476 0000 8702 0476 4777, właściciel rachunku: Ernest Wasilewski, w polu tytułem wpisując imię i nazwisko uczestnika oraz termin i miejsce rejsu, np: „Jan Kowalski, Mazury 09-16.08.2025”. Reszty płatności należy dokonać zgodnie z harmonogramem w otrzymanej umowie.