- Przełożonym całego składu osobowego rejsu żeglarskiego jest Kierownik Rejsu.
- Uczestnicy rejsu zorganizowani są w wachty, których liczebność i skład osobowy ustala Kierownik. Wachtami kierują kapitanowie jachtów.
- W każdej wachcie zostaje wyznaczony „starszy wachty” będący zastępcą kapitana w sprawach organizacyjnych.
- Członków rejsu obowiązuje ścisłe przestrzeganie zarządzeń i regulaminów tak rejsu jak i ośrodka czy portu, w którym jachty cumują.
- Uczestnicy rejsu zobowiązani są do stałego udziału we wszelkich obowiązkach związanych z przebywaniem (żeglowaniem) na jachcie (uczestnictwo w wachtach nawigacyjnych, przygotowywanie posiłków, utrzymywanie porządku na jachcie i innych zlecanych w miarę potrzeb przez kapitana.).
- Uczestnicy rejsu zobowiązani są do postępowania zgodnego z ogólnie przyjętymi zasadami kultury, etyki i etykiety żeglarskiej.
- We wszystkich odwiedzanych miejscach uczestnicy mają obowiązek zachowywać się z zastosowaniem ogólnie przyjętych zasad kultury osobistej, poszanowania środowiska oraz pozostawiać miejsca cumowania w stanie niepogorszonym.
- Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do odpowiedniego obchodzenia się z powierzonym im sprzętem, szanowania go i pozostawiania zawsze w stanie niepogorszonym.
- Za uszkodzenia czy stratę sprzętu lub wyposażenia uczestnicy odpowiadają materialnie wobec Kierownika.
- Zabrania się bezwzględnie spożywania alkoholu pod jakąkolwiek postacią, palenia tytoniu oraz przyjmowania innych używek podczas trwania całego rejsu.
- Nieprzestrzeganie zarządzeń i przepisów może pociągnąć za sobą konsekwencje dyscyplinarne do skreślenia z listy uczestników rejsu – włącznie.
- Każdy z uczestników może w dowolnym czasie zrezygnować z udziału w rejsie, lecz bez prawa do jakichkolwiek roszczeń z tego tytułu.